Katalog stron ABIX

Podkategoria - sporty motorowodne

DODAJ STRONĘ

Najnowsze strony

Motorowodna Bydgoszcz Mariusz Krajczewskiego

Strona Bydgoskiego Motorowodniaka Mariusza Krajczewskiego Moją pasją jest historia motorowodniactwa w Bydgoszczy.Od 30 lat jestem instruktorem motorowodnym i członkiem Bydgoskiego Klubu Motorowodnego MORS.Opisałem 50-letnią historię Bydgoskiego Klubu Motorowodnego MORS,historię silników zaburtowych produkcji polskiej z lat 30-tych,historię bydgoskich silników "NIESOB" i silników "EM-KO",historię poznańskich "AS-ów". Wstęp Mało kto dzisiaj pamięta,że w latach 20-tych w Polsce pływały już łodzie motorowe z silnikiem zaburtowym. Były to konstrukcje bardzo proste,silniki najczęściej prototypowe konstrukcji własnej.Pływanie tymi łodziami miało charakter wyłącznie spacerowy. Dopiero w okresie późniejszym zaczęto je wykorzystywać w nadzorach wodnych i policji wodnej do patrolowania rzek. Historia motorowodniactwa w Bydgoszczy Rok 1922-krótko po opuszczeniu Bydgoszczy przez garnizon niemiecki,po rz Brdzie sunęła łódź motorowa,dokładnie ślizgacz z silnikiem lotniczym i śmigłem samolotowym.Wyczynu tego dokonał niejaki Bohatyrew,konstruktor pracujacy w Warsztatach Lotniczych w Bydgoszczy. Lata 30-te w Bydgoszczy Po Brdzie pływa Charlotta - łódź motorowa kilkuosobowa należąca do Loyda Bydgoskiego. Pływał Witold - łódź trenersko-siędziowska należąca do BTW.Fundatorem tej łodzi był właściciel Browaru Bydgoskiego Witold Czajkowski. Lata 30-te w Bydgoszczy - produkcja silnika o nazwie EM-KO Konstruktorem tego silnika do małych łodzi i kajaków, był Jan Kowarsch mechanik samochodowy. Były to silniki boczno-kajakowy o poj. 106 i 175cm³ .Silnik kosztował 370-420 ówczesnych złotych polskich.Do II wojny światowej wyprodukowano ponad 50 szt. Rok 1956 - rozpoczęcie produkcji silnika zaburtowego NIESOB Konstrukcji tego silnika podjął się nikomu nieznany inż.Henryk Niesobski,zapalony motorowodniak. Na tamte czasy było to duże wyzwanie nie tylko technologiczne,ale przede wszystkim materiałowe. Silniki produkowane były przez Spółdzielnię Pracy Moto-Stal w Bydgoszczy,której kierownikiem i szefem był inż.Niesobski.W okresie produkcji NIESOB-ów w latach 1956-1962 wyprodukowano ponad 10.000 szt. Produkowane były w różnych modelach i odmianach: - ŁT 125 moc 6KM - tylko do łodzi turystycznych - ŁT 125 W - silnik wyłacznie do wyścigów motorowodnych - ŁR 125 K - silnik tylko do łodzi roboczych z krótką kolumną - ŁR 125 D - silnik tylko do łodzi rybackich z długą kolumną - ŁT 250 moc 12KM - silnik do łodzi turystycznych,dwusuwowy,dwucylindrowy poj.250cm³ - ŁT 500 moc 25KM - silnik dwusuwowy,czterocylindrowy poj.500cm³ (prototyp) Rok 1957 - powstanie Bydgoskiego Klubu Motorowodnego MORS Pierwsza przystań klubu na ul. Mennica 2 do roku 1979.Od maja 1980r klub przeniesiony na tor regatowy w Brdyujsciu.Obecnie siedzibą klubu jest stalowa barka ELLA z 1929r zacumowana na Torze Regatowym w Brdyujściu.


Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski 2006

Zdjęcia z imprezy na przepięknym akwenie jeziora Pile o powierzchni 1024 ha.


Skutery wodne, motorówki, poduszkowce, Water Jet Organizator imprez

skutery wodne, motorówki, poduszkowce, Water Jet, sporty wodne, sporty motorowodne, motorowodny, extreme sport, centrum sportów wodnych, outdoor trainning, na wodzie, imprezy motorowodne, motywacyjne, Firma Water Jet zajmuje się kompleksową organizacja imprez dla firm. Wyspecjalizowała się w organizacji imprez motorowodnych. Do Państwa dyspozycji 18 skuterów wodnych Yamaha, 15 motorówek, pięcioosobowe klimatyzowane poduszkowce.


HAWANA serwis o sportach motorowodnych i off-road

Strona o: sportach motorowodnych i off-road, oldtimerach, samolotach i lotnictwie oraz o pięknych aktorkach i kobietach. Artykuły, filmy, fotki, opisy i porady. Sporty motorowodne off-road oldtimer samoloty lotnictwo piękne aktorki kobiety Artykuły, filmy, fotki, opisy porady oglądaj za darmo za free pobierz download znane programy.