Katalog stron ABIX

Podkategoria - rekonstrukcje historyczne

DODAJ STRONĘ

Najnowsze strony

Reprodukcje

Reklamowany portal online służy przedstawieniu oferty firmy, która trudni się zarówno reprodukowaniem, jak i sprzedażą malarskich dzieł dziedzictwa międzynarodowego. Zakupisz tu reprodukcje takich obrazów, jak: Sąd Parysa Petera Paula Rubensa, Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera czy też Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Polecamy zwłaszcza obraz ze zdjęcia oraz kreacje artystyczne Moniki Śmiglewskiej. Dzięki szerokiemu wachlarzowi obrazów na pewno znajdziesz coś właściwego do ozdobienia Twojego domu.


Karol IX Sudermański – król Szwecji (1604–1611)

Karol IX Sudermański (1550-1611), król Szwecji od 1604. W 1560 po śmierci ojca, Gustawa I Wazy, objął rządy w prowincji Sudermania. Występował wraz z bratem Janem przeciw królowi Erykowi XIV. Po objęciu tronu przez Jana III Wazę, Karol Sudermański znalazł się w opozycji wobec nowego władcy. Sprawując władzę regenta w Szwecji w imieniu Zygmunta III, króla polskiego i od 1592 także szwedzkiego, stworzył opozycyjne stronnictwo złożone ze szlachty i mieszczan wyznania protestanckiego. Stojąc na czele stronnictwa, wystąpił przeciwko Zygmuntowi III przybyłemu do Szwecji i zadał klęskę jego wojskom pod Linköping (1598). Pozostawał regentem do czasu formalnego otrzymania godności królewskiej od sejmu. Spory dynastyczne i rozbieżne interesy Szwecji i Polski doprowadziły do wybuchu wojen między obu krajami (1600-1629). Mimo kilku znaczących porażek w bitwach z wojskiem polsko-litewskim (m.in. pod Kircholmem, 1605) Karol Sudermański utrzymał stan posiadania Szwecji. Poparł W. Szujskiego przeciwko Zygmuntowi III w walce o tron moskiewski. W wyniku wojen kalmarskich utracił Kalmar na rzecz Danii. Dążył do centralizacji władzy. Na jego polecenie opracowano i wydano drukiem kodeks praw.


Pracownia Konserwacji Zabytków Ars Catholica

Konserwacja obiektów zabytkowych · Rekonstrukcja wystroju wnętrz kościelnych · Kopie obrazów · Gipsowe odlewy rzeźb · Złocenie naczyń liturgicznych